1. marca 2015

Spomienky na Afriku, II.

Počas výletu do Juhoafrickej rebubliky sa nám podarilo navštíviť aj Lion Park v Pretórii, ktorý je špecifický tým, že v ňom môžete zblízka pozorovať voľne žijúce levy. Poslaním tohto parku je poskytnúť pre domácich a zahraničných návštevníkov príležitosť dozvedieť sa viac o živote kráľa zvierat. Aj preto sem okrem turistov chodia početné školské exkurzie. Len si predstavne absolvovať hodinu prírodovedy priamo medzi levmi, paráda! 


Dôvodom, prečo je možné dostať sa do ich blízkosti je fakt, že väčšina z nich žije v parku od malička. Tieto mláďatá boli v prírode odchytené a zachránené pred uhynutím. Buď preto, že boli odvrhnuté matkami alebo im rodičov zastrelili pytliaci.


Levy tu žijú úplne voľne, ale keďže sa v ich blízkosti nenachádza iný druh zvierat, sú v pravidelných intervaloch kŕmené zamestnancami parku. Každopádne vedia dať najavo, kedy sú rušení, akurát s vami nekomunikujú ako s potencionálnou korisťou, ale "len" ako s nežiadúcim votrelcom. Inak všimnite si leva vľavo, takto vyzerá adolescent, ktorému ešte nedorástla hriva.


V Lion parku bolo možné sa pohybovať len veľmi pomaly a v určených trasách na vlastnom osobnom aute, ale s jedným striktným pravidlom: okná museli byť stiahnuté len minimálne - tak, aby cez ne prešiel objektív. Inak, v prípade akéhokoľvek útoku, každý za seba zodpovedá sám. 


Hovorí sa, že je veľmi ťažké odfotiť leva z krátkej vzdialenosti, keď sa na vás pozerá. Keď sa vám uprene zadíva do očí, jednoducho kapitulujete a sklopíte zrak. Povedala som si, že túto fámu zlomím. Keď sa však na mňa tento levisko zahľadel, zostala som naozaj paralyzovaná. Boli sme od seba vo vzdialenosti sotva 2 metrov. Zrazu som uvidela zosobnenie obrovskej sily, rešpeku a majestátnosti v jednom. Ruky s foťákom mi rezignovane klesli dolu, pár sekúnd sme sa na seba dívali a mne sa rozbúchalo srdce tak, že to musel počuť aj on. Nakoniec mierne pootočil hlavu a dovolil mi tak dokončiť to, čo som zamýšľala. Áno, vyhral. Ale tak trochu aj ja. Tento priamy očný kontakt bol pre mňa oveľa väčším zážitkom, ako jeho 100 fotografií.


Prvý krát v živote som uvidela bieleho leva práve tu. Kvôli svetlému pigmentu sú takéto levie mláďatá v pre iných dravcov až príliš nápadné a tým pádom v častom ohrození. Nejde však o typických albínov, ale o iný typ genetickej mutácie, ktorá sa napríklad vyskytuje aj u bielych tigrov. Biele levy sa nachádzajú v mnohých ZOO po celom svete. Nedávno sa však rozbehla iniciatíva vrátiť ich späť na územia ich pôvodného výskytu, kde sú dokonca miestnymi kmeňmi považované za posvätnéLion park v Pretórii je v podstate obrovská ZOO, kde človek môže byť so zvieratami v priamej interakcii. Všetky komerčné aktivity, ktoré sa tu pre turistov organizujú majú jasný zámer - generovať peniaze na záchranu týchto vzácnych zvierat, na výskumné programy vo voľnej prírode a v neposlednom rade na vzdelávacie aktivity pre školy. Som si istá, že získať rešpekt k ochrane zvierat, k úžasnému prírodnému dedičstvu, na ktoré majú byť juhoafričania právom hrdí, je na tomto mieste tou najľahšou a najprirodzenejšou cestou.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára